ABD Başkanı Trump’ın azledilmesi için ilk adım atıldı

ABD’de Trump’ın rakibi olarak gösterilen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Daha önceki reis Yardımcısı Joe Biden ile alakalı bilgi toplaması amaciyla Ukrayna‘dan yardım istediği iddiası siyasi krize neden oldu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, reis Donald Trump‘ın görevden alınma sürecinin başlatılması amaciyla evvel resmi girişimi yaptıklarını açıkladı.

PELOSİ: BAŞKAN HESAP VERMELİ

Trump’ın Ukrayna hükümet Başkano Vladimir Zelenskiy’e Joe Biden’ın erkek çocuğu Hunter’ı soruşturması amaciyla baskı yaptığı iddiasına ait ‘anayasal sorumlulukların ihlali’ ifadesini kullanan Pelosi, “Başkan hesap vermeli. Hiçkimse kanundan faik değildir” ifadelerini kullandı.

TRUMP’TAN İLK TEPKİ GELDİ

Azil girişimiyle alakalı evvel reaksiyonu Twitter hesabından yapan Trump, “‘BM’de bu civarindan mühim tek bugünü Demokratlar maksatlı olarak mahvetti. Ülkemiz amaciyla çok kötü.” ifadelerini kullandı.

TRUMP GÖRÜŞMEYİ onay ETTİ

Trump, 2020’de gerçekleşecek başkanlık seçiminde karşısına çıkma olasiligi bulunan Demokrat ve Daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ reis Yardımcısı Joe Biden’a karşı Ukrayna hükümetinden destek istemekle suçlandı. Biden ile alakalı Ukrayna ile görüştüğünü onay eden Trump, bunu yasalara ters tek şekilde yapmadığını savundu. Bugüne civarindan hiçbir AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanı bu şekilde azledilerek görevden alınmadı.

Daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ reis Yardımcısı Joe Biden

GÖRÜŞMENİN DÖKÜMÜNÜN YAYINLANMASI İÇİN TALİMAT VERDİ

Trump Twitter’dan mevzu hakkinda yaptığı izahta “Şu anda Birleşmiş Milletler’de ülkemizi temsil ediyorum ama Ukrayna hükümet Başkanı Zelenskiy ile yaptığım telefon görüşmesinin Tamamiyle gizliliği kalkmış ve redaksiyondan geçmemiş dökümünün yarın yayımlanması amaciyla yönerge verdim.” ifadesini kullandı.

“TAMAMEN DOSTÇA BİR GÖRÜŞME”

müzakerenin dökümü yayımlanınca bunun ne civarindan “dostça ve Tamamiyle ahenk gösteren tek müzakere olduğunun” görüleceğini belirten Trump, “Biden ve erkek çocuğunun aksine ortada tek baskı ve tek karşılık bekleme vaziyeti yok. Bu olanlar, bütün zamanların en hatri sayilir büyüklükte ve en yok edici cadı avının devamından başka tek şey değil.” değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP NE İLE SUÇLANIYOR?

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, cuma günü, Trump’ın Ukrayna hükümet Başkanı Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden Biden’in erkek çocuğunu soruşturmalarını istediğini öne sürmüştü. Haberde, Trump’ın, Zelenskiy’e, Biden’ın erkek çocuğu Hunter Biden’ın Ukrayna’daki iş anlaşmalarını araştırması amaciyla avukatı Rudy Giuliani ile çalışması gerektiğini söylediği kaydedilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*