AK Parti İstanbul Adayı Binali Yıldırım’dan İmamoğlu ile ortak yayın açıklaması: Prensipte sorun yok

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye reis Adayı Binali Yıldırım, NTV canlı yayınında sualleri yanıtladı. seçenek anketlerine ait İzah yapan Yıldırım, “Benim amaciyla anket bu erken sandıktan sonuçtur. Anketler ağır ağır yönlendirme aracı olarak kullanılmaya başladı. Bunu da seçmenin iradesine saygısızlık olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları:

“VATANDAŞLARIN İLK GÜNLERDE BİRAZ KAFASI KARIŞIKTI”

Seçimlerin yenilenme kararıyla alakalı vatandaşların evvel günlerde belli tek süre kafası karışıktı doğrusunu dile getirmek gerekirse. ama konuştukça, problemi açıklama ettikçe kuşkunun ortadan kalktığını gördük. Sokağın gündeminde değil bu. Adaylardan ne yapacak, ne vaatleri var, bunları bekliyor.

Benim amaciyla anket bu erken sandıktan sonuçtur. Anketler ağır ağır yönlendirme aracı olarak kullanılmaya başladı. Bunu da seçmenin iradesine saygısızlık olarak görüyorum. Seçmenin istemini yönlendirmek bana çok doğru gelmiyor. yönlendirme yaparak, ajite ederek şartları, tek neticeye kanalize etmek dürüstçe gelmiyor.

Doğru, alışık olmadığımız tek durum. En nihayet 1963’te yaşanmış İstanbul’da. Orada seçenek iptal edilmiş ama galip gelen adaydan alıp kazanamayan adaya verilmiş. O günden bugüne Türk demokrasisinde muazzam tek gelişim var. Ortata sonuçlanmış tek seçenek yok. Kazananı kaybedeni var olan tek seçenek de yok. tek seçenek tekrarı var. galip gelen ve kaybeden belirlenemediği amaciyla yenilenen tek seçenek var.

“BİZ BİR USULSÜZLÜK OLDUĞU KANAATİNE VARDIK”

İptal edilen oy aradaki farktan on kat fazla. Biz tek usulsüzlük olduğu kanınına vardık ve itiraz ettik. ayrım 16 bin lehimize azaldı. Burada kuşkularımız arttı. yaklasik olarak eşit oy almış iki aday var. eğer tekrar sayımda oy kazanımı varsa bunun da dengeli olması gerekir. tek bendeniz kazanırsam tek de rakibin kazanması lazım. ama bunun benzeri olmuyor. Bu normal tek şey mi?

Bu anormal tek durum. Çalınan tek oy yoksa bu oylar nereden geldi kardeşim? Bu oylar nasıl art geldi, birisinin Cevabını vermesi lazım. Yalnızca yüzde onunu saydırabildik. Bunu görünce tamamı sayılmalı dedik. Yüzde onda ayrım yarıya düşerse, tek on dahada saysak öne geçeceğiz, hepsini saysak ayrım olacak.

“SEÇİMİN neticenini DEĞİŞTİRECEK BİR ŞEY”

Biz 19 bin sandıkta iddiada bulunduk, 755 sandığı onay etti. 755 sandık 232 bin oy etmekte yaklaşık. Bununla da yetinmedi, ağırbaşlı 108 sandık tespit etti. Bu sandıklar oy sayım tutanaklarının tek bölümünde hiç rakam yok, tek bölümünde hiç imzasini yok. Bunların toplamı da 30 bin. ayrım ne kadar? 13 bin 729 Dolayısıyla seçimin sonucunu, ikisini topladığımız vakit 260 binin üzerinde tek oy ediyor. Seçimin neticenini değiştirecek tek şey.

YSK’nın bütün içtihatları şöyle; tek başına yasasız tek işlem seçimi iptal etmeye yeteri civarindan değil. netlikle bu kanunsuzluğun seçenek neticenini değiştirmeye müeesir olması. hemide neden koşul hemide yeter koşul burada gerçekleşiyor ve seçimin tekrarı kararını veriyor. Esasında bu seçimin mağduru 8.5 milyon oy veren İstanbulludur. Mağduriyet algısı, doğal yurttaslar bize, bizim temasta olduğumuz yurttaslar çoklukla bu konuları anlatınca yaşananların insanın dahil kismina sinmediğini onay ediyorlar. Mağdur ne rakibim ne ben; birinci derecede mağdur İstanbulludur.

Bu mağduriyeti yapan kim? seçenek Kurulu. İlçe seçenek Kurulları işlerini düzgün yapmadılar. En suçsuz şekilde bunu söylüyorum. bunun benzeri değil. örgütlü tek kötülük var. Ama bendeniz onu dahada vicdanlı tek şekilde ifade ediyorum. bendeniz o kadarcık saymada çöpe atılan 16 bin reyi kurtardım.

“KARŞILIKLI YAYINA ÇIKMA ile alakalı PRENSİP OLARAK TAMAM DEDİK”

Biz karşılıklı tek yayına çıkma ile alakalı prensip olarak tamam dedik. Hem de bizim bu kampanyadan sorumlu genel reis yardımcımız, CHP’deki arkadaşlarla temasa geçecek ve bunun altyapısını hazırlayacaklar.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*