Babacan ve Davutoğlu için “Vekil veririm” diyen Akşener’e AK Parti’den yanıt: Milletin seçtiği vekiller kiralık gönderilemez

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener‘in Ahmet Davutoğlu’nun veyahut Ali Babacan’ın partileri amaciyla “İsterlerse vekil veririm” sözlerine AK Parti genel reis Yardımcısı Mahir Ünal, “kiralık vekil” yakıştırması yaptı. Ünal ayrıca, “Milletin seçtiği vekiller, genel başkanın direktifiyle başka partiye kiralanamaz” dedi.

SİYASETTE YENİ TARTIŞMA

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında “Yeni partilerden birinin genel başkanı sizden 20 mebus isterse, verir misiniz?” sorusuna, “Biz bunun benzeri tek yoldan geçtiğimiz amaciyla tabiki evet derim” diyerek cevap verdi.

Siyasette tertemiz tek tartışmanın fitilini ateşleyen Akşener’in sözleriyle alakalı evvel değerlendirme AK Parti genel reis Yardımcısı Mahir Ünal’dan geldi.

ÜNAL’DAN ‘KİRALIK VEKİL’ BENZETMESİ

genel reis Yardımcısı Ünal, Akşener’in “İsterlerse vekil veririm” ifadeleri amaciyla ‘kiralık vekil’ benzetmesinde bulunarak, “Türk siyasetinde tek bidat Sanki oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin tek ifade farkındayım. milletin istemi kimsenin tekelinde değildir. Siz parti içi demokrasiden bahsedeceksiniz, millet iradesinden bahsedeceksiniz. ardindan milletin istemiyle CHP’den veyahut İYİ Parti’den seçilmiş vekilleri kiralayacaksınız. ardindan da diyeceksiniz ki demokrasiyi güçlendirmek amaciyla bunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“MİLLETİN VEKİLİ KİRALIK OLARAK GÖNDERİLEMEZ”

Konuşmasında ulusal istem vurgusu yapan Ünal, “Kusura bakmayın, bunun için kimse inanmaz. milletin istemi ile seçilmiş milletvekilleri tek genel başkanın istemiyle tek yerlere kiralık olarak gönderilmez. Gönderiyorlarmış, hayrını görsünler. İşin siyasal ahlakı, siyasi etiği budur. milletin sandıkta tecelli etmiş istemi kutsaldır. O milletin sandıkta tecelli etmiş iradesi, tek genel başkanın direktifi ile tek başka siyasi partiye gönderilmez. seçilecek kisi seçseydi onları seçerdi” dedi.

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

“Yeni partilerden birinin genel başkanı sizden 20 mebus isterse, verir misiniz?” sualine Akşener, “Biz bunun benzeri tek yoldan geçtiğimiz amaciyla tabiki evet derim. Bu vaziyette kendinizi çok perişan hissediyorsunuz. Birileri size bel bağlamış. Ki bize tek de hatri sayilir büyüklükte tek haksızlık yapıldı. Bizim teşkilatlarımız, kongremiz, her şeyimiz tamamdı. Nitekim o 15 mebus de dahil olduktan ardindan YSK’nın kararında bütün bunlar olduğu amaciyla ve de grubu da olduğu amaciyla ‘seçime girebilir’ dendi. Canımız öylesine yanık ki, netice olarak bendeniz bunu Sayın Kılıçdaroğlu’ndan nasıl gidip istediysem benden de Sayın Babacan veyahut Davutoğlu bunun benzeri tek talepte bulunduğu vakit tabiki evet derim” sözleriyle cevap vermişti.

Haber Videosu

: Babacan ve Davutoğlu amaciyla “Vekil veririm” diyen Akşener’e AK Parti’den yanıt: milletin seçtiği vekiller kiralık gönderilemez

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*