Bebeğinizin kafasında şekil bozukluğu varsa

Anne babanın paniğe kapılmasına neden var olan kafatası biçim bozuklukları ile alakalı bilinmesi gerekenleri Uz. Dr. Nihal Madak Binboğa anlattı. Hangi ayda yastık kullanmaya başlamalı, ne vakit doktora götürülmeli, nasıl yatırılmalı?

Doğum esnasında veyahut ilerleyen aylarda bebeğin yatış pozisyonuna bağlı olarak gelişen kafatası biçim bozuklukları ebeveynlerin evvel anda paniğe kapılmasına neden oluyor. Bu vaziyette tek uzmana başvurmak acele dönemde önlem alınmasını ve eğer gerekliyse rehabilitasyon planlaması amaciyla vakit kazanılmasını sağlıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Nihal Madak Binboğa, bebeklerdeki kafatası biçim bozuklukları ve rehabilitasyon yolları ile alakalı bilgi verdi.

YASTIK KULLANMAYA NE vakit BAŞLAMALI?

bebek-shutter

Başın sıhhatli büyümesi, bebeğin beyninin de sıhhatli tek şekilde büyüdüğünü göstermektedir. İlk aylarda en hızlı büyüyen gövde bölümü var olan kafatası, bebeğin bütün vücudu benzeri kolayca biçim değiştirebilmektedir. Başın ön kisminda bulunan bıngıldak 9-18. aylar arasında kapanmaktadır. Bu dönemlerde ebeveynler, çocuklarinin kafasının arkasındaki düzlük ve başka taraflarındaki asimetrik bozukluklar hasebiyle panik yapmaktadır. Kafatasındaki biçim bozukları çoklukla şu nedenlerden kaynaklanmaktadır;

*Bebeğin anne adayi karnındaki duruş pozisyonu
*Doğumun uzunca ve güç olması
*Bebeğin küvözde kalması
*Bir yaşından evvel yastık kullanımı
*Boyun kaslarındaki kısalık

DİKKAT! devamlı OLABİLİR

Doğumdan ardindan ayrım edilen kafatası biçim bozuklukları, Bir takım aileler tarafından düzelir diye kendisinin haline bırakılmaktadır. ama kafatası biçim bozukluklarının tek bölümü kalıcı olabilmektedir. Bunun amaciyla acele teşhis ve önlemlerin alınması önemlidir. Yapılan araştırmalar bebeğin boyun kasındaki kısalık veyahut gerginliğin % 85-90 oranında baş biçim bozukluğuna neden olduğunu alana koymaktadır. Boyundaki bu direnç yetişkinlerdeki boyun tutulması gibidir. ama bebekler bu pozisyonu haftalarca muhafaza ettikleri amaciyla kafatasına tesiri çok dahada çok seviyede olmaktadır. Bebeğinizin kafatası biçim bozukluğunun sebebinin iyi araştırılması gerekmektedir. Şekil bozukluğunun boyun kaslarından kaynaklanması vaziyetinde fizyoterapi ile bebeğin boyun adaleleri güçlendirilebilmektedir. böylelikle Daha bütün kafatası kemikleşmeden yapılacak rehabilitasyon ile biçim bozuklukları düzeltilebilmektedir.

YATIŞ POZİSYONU ÖNEMLİ

bebek-uyku-shutter

Yatış pozisyonundan kaynaklanan biçim bozukluklarını ise bebeğinizin yatış pozisyonunu değiştirerek düzeltmek mümkün olabilmektedir. Bunun amaciyla kafadaki deformasyon evvel ayrım edildiğinde bebek 6. ayından minik ise ve deformasyon hafif ve ortada şiddetteyse, pediatri uzmanının yönlendirmesi ile evvela 1-2 ay yatış pozisyon değişimi ile düzelmesi beklenmelidir. Pozisyon değiştirmek; bebeği sırtüstü yatırırken başının düzlüğün olduğu yerin karşıt tarafına dönük yatırılmasıdır. Çok sade benzeri görünse de bunu muvaffak olmak Sahiden zordur. Bir hayli anne uygulamada oldukça zorlanmaktadır. Bunu bu civarindan güç yapan ise bebeğin boyun kasında bulunan gerginlik ve kısalıktır. Bebek ısrarla yatırıldığı yönün tersine dönebilmektedir. mümkün var olan en acele dönemde tek fizyoterapist ile birlikte çalışarak bu gerginliğin üstesinden gelinmesi en doğrusu olacaktır.

EN KRİTİK DÖNEM: 3-8 AY

Bebeğin kafatası 13 ayin ardindan kemikleşmektedir. Kafatası biçim bozukluğunda en ağırbaşlı asama 3-8 ay arasıdır. Bu aylar arasında tatbik edilen rehabilitasyon yöntemlerinden müspet netice alınabilmektedir. ama 13. ay sonrasında kafatası deformasyonunun düzelme olanağı bulunmamaktadır. bu yüzden bebeğin kafatası biçim bozukluğu, yatış pozisyon değişimine cevap vermiyorsa başının ışınım içermeyen üç boyutlu incelemesi yapılarak ileri rehabilitasyon yolları uygulanmalıdır. Dizaynı, güvenliği, başarısı kısa müddette netice verdiği amaciyla çoklukla FDA tarafından onay almış, düzeltmedeki etkinliği ve rahatlığı tespit edilmiş, etkin kasklı rehabilitasyon metodu seçenek edilmektedir. Bebeğin kafatası boyutlarına ahenk gösteren ve deformitesine orijinal kask tasarlanır. Günün mühim tek bölümünde bebeğin kafasına takılan kasklı rehabilitasyon metodu ile çok kısa müddette müspet netice alınabilmektedir. rehabilitasyonun belli dönemlerinde bebeğin kafatası üç boyutlu olarak incelenerek düzelmenin boyutlarına göre rehabilitasyonun ayni ritimde devam edip etmeyeceği kararlaştırılır. tek başka ileri rehabilitasyon metodu ise kafatası düzeltici operasyonlardır. Bunların neticeninde da bebeğin kafatası tek vakit ardindan istenilen şekle gelebilmekte ve çocuklar yaşıtları benzeri sıhhatli büyüyüp gelişebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*