Binali Yıldırım’ın birinci Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak kabineye gireceği iddia edildi

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Daha önceki Meclis Başkanı Binali Yıldırım‘ın birinci cumhurbaşkanı yardımcısı olarak kabineye gireceğini yazdı. Selvi Ayrı olarak bakanlar heyeti farklığı ile alakalı de Bir takım bakanların değişebileceğini dile getirerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay‘ın Erdoğan’a ‘yeni sistemle alakalı sunum yaptığını’ belirtti.

“BAKAN SAYISI DEĞİŞMİYOR AMA BAZI BAKANLARIN DEĞİŞMESİ BEKLENİYOR”

Selvi’nin ‘Bakan sayısı artıyor mu, tertemiz partilerde ne oluyor?’ başlıklı bugünkü yazısının alakalı bölümü şu şekilde:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tertemiz sistemle alakalı AK Parti MYK’ya kapsamı geniş tek sunum yaptı. Erdoğan, sunumun derhal peşinden sistemle alakalı olarak MYK azalarının değerlendirmelerini aldı. Bir takım bakanlıkların ayrılması tartışılıyordu. Edindiğim bilgiye göre bakanlıklar ayrılmıyor, bakanimiz sayısı değişmiyor ama Bir takım bakanların değişmesi bekleniyor, cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısı ise artıyor.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMAYACAK”

Sistem üzerinde yapılan değerlendirmelerde ise mevzuların yüzde 20’sinin sistemden, var olan yüzde 80’inin ise uygulamadan kaynaklığı neticenine varıldı. Sistemin özüne ait farklık yapılmaması kararı alındı. Yalnızca operasyonel yenilemeler olacak. Partili cumhurbaşkanlığı ayni ritimde devam edecek.

“PARTİLİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KIRMIZI ÇİZGİSİ”

Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten ardindan Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım, AK Parti genel Başkanı ve Başbakanlık görevlerini üstlendi. Erdoğan partinin kurucu lideriydi. En mühim hedefi ise parti genel başkanlığı ve cumhurbaşkanlığını birlikte yürütmekti. ulusalci devinim partisi genel Başkanı hükümet Bahçeli’nin başkanlık sistemi önerisi bu fırsatı sundu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi üzerindeki tartışmaları izliyorum. Erdoğan’ın bu sistemden en hatri sayilir büyüklükte arayışı partisinin başında olmasıydı. Demem o ki, partili cumhurbaşkanlığı Erdoğan’ın al çizgisi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

“ÇAVUŞOĞLU’NUN DA İKİNCİ CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAĞI KONUŞULUYOR”

Binali Yıldırım’ın birinci cumhurbaşkanı yardımcısı olarak kabineye gireceği söyleniyor. Yıldırım’ın da tekrar Meclis Başkanı olmak adina cumhurbaşkanı yardımcılığı formülüne sıcak baktığı ifade ediliyor. eğer Dışişleri Bakanlığı’yla alakalı tek tasarruf olursa Mevlüt Çavuşoğlu’nun da 2. cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı konuşuluyor. Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tuttuğu başarılı bakanlardan. Gözler AK Parti’yle alakalı gelişmelere çevrilince, tertemiz partilere var olan ilgide tek azalma dikkat çekiyor. Bu konjonktürel olabilir.”

Binali Yıldırım'ın birinci Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak kabineye gireceği argüman edildi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*