Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sunumu Yapılan Yerli Otomobil Tam Not Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, türk mali otomobilde gelinen nihayet nokta ile alakalı bilgi aldı.

Önceki vakit gerçekleştirilen İslam İşbirliği örgütü ahenk gösteren ücret ve Ticari İşbirliği devamlı Komitesi (İSEDAK) toplantısının derhal peşinden Erdoğan ile tek araya toplanan projenin ortaklarından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve müsterek girişim Grubu (OGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş tek sunum gerçekleştirdi.

ERDOĞAN BEĞENDİ

Hisarcıklıoğlu ve Karakaş’tan bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunumun derhal peşinden beğenisine dile getirdiği öğrenildi. Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin somutlaşma döneminde olduğu ve her şeyin yolunda gittiği ifade edildi. Prototipin 2019’da halkoyu ile paylaşılması ve 2021’in nihayetinde seri üretime geçilmesi hedefi var. Bu takvime uyulduğu ve Türkiye’nin Otomobili’nin bu tarihlerde planlandığı benzeri iş akışının sağlanacağı ifade edildi. Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni üstlenen müsterek girişim Grubu, uzunca soluklu tek yatırım planlaması yaptı. Grup, üç fazdan oluşan takriben 15 senelik tek yatırım hamlesine baz alinarak tasarı duyurmuştu.

KARAKAŞ az vakitte TOPARLADI

Cumhurbaşkanlığı’nın desteğiyle iki Kasım 2017 tarihinde imza adan anlasma ile endüstri ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB koordinasyonunda Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Yorucu olarak güçlerini birleştirip Türkiye’nin Otomobili müsterek girişim Grubu (OGG) isimi altında çalışmalarına başlamıştı. 5 şirketin pay payları yüzde 19 olurken, TOBB’un hissesi ise yüzde 5 olmuştu. OGG’nin başına ise CEO olarak tek Eylül 2018’de işbaşı yapan Alman Bosch’un deneyimli Türk yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş getirildi. Kısa vakitte projeyi toparlayan ve güven veren deneyimli CEO Karakaş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdirini kazandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*