Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BM Genel Kurulu’nda tarihi sözler: Bu BM ne işe yarıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 74. genel Kurulu’na hitap etti. Erdoğan, “Bugün adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır. bendeniz heyecan ediyorum bu İsrail neresidir? Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor?” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ile alakalı konuşmasından satır başları şu şekilde:

“BM NE İŞE YARIYOR?”

bu erken adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır. İsrail toprakları durmadan büyüyor ama doymuyor. Şimdi de kalanı almanın peşinde. bendeniz heyecan ediyorum bu İsrail neresidir? Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor? 1947’de neresiydi, 1949-67’de neresiydi ve şu anda İsrail neresidir? BM İsrail’le alakalı aldığı kararları uyguluyor mu? O vakit BM ne işe yarıyor?

“TÜRKİYE, MAZLUM FİLİSTİN’İN YANINDA”

ülkemiz olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, çözüm 1947 anlaşması temelinde, başkenti doğu Kudüs var olan tek Filistin devletinin kurulmasıdır. Size BM kürsüsünden soruyorum, İsrail devletinin hudutları neresidir? 1948 hudutları mıdır, 1967 hudutları mıdır yoksa dahada başka hudutları mı vardır? surat sene anlaşması deney et teşebbüsün emeli Filistin’i Tamamiyle ortadan kaldırmak mı? Bunlar dünyayı kana mı bulamak istiyorlar? BM başta olmak üzere, beynelmilel camianın bütün aktörleri vaatlerin ötesinde somut destek vermelidir. Filistinliler amaciyla yardım ve bayındır çalışmalarının faal tek şekilde sürdürülmesi bu açıdan çok önemlidir. Türkiye, mazlum Filistin halkının yanında bulunmaya ayni ritimde devam edecektir.

Haberin videosu amaciyla tıklayınız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*