Dirk Nowitzki, Çin 2019’un Üçüncü Global Elçisi Oldu

NBA ve Alman ulusal Takımı’nın Daha önceki yıldızı Dirk Nowitzki, FIBA Basketbol hayat Kupası 2019’un global elçisi oldu. Nowitzki, Yao Ming ve Kobe Bryant’ın ardından, evvel kez 32 ülkenin katılımı ile düzen edecek hayat Kupası’nın elçisi olarak duyurulan üçüncü global spor ikonu oldu.

Almanya ile muhteşem tek oyunculuk kariyeri yaşayan Nowitzki, FIBA turnuvalarında takim formasi giydiği süreçte Her vakit yıldız olarak yer aldı. 2002 hayat Kupası’nda ülkesinin hayat turnuvaları bazında aldığı en iyi netice var olan üçüncülüğe ulaşmasında takımın liderliğini yaptı. Aynı turnuvada 24 sayı ortalamasıyla en çok sayı atan oyuncu oldu ve turnuvanın MVP’si (En kıymetli Oyuncu) seçildi.

2008 yılında, Almanya’yı FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvası’nda finale taşıdı ve ülkenin Pekin Olimpiyat Oyunları’na katılmasını garantileyerek, Almanya’nın 16 sene ardindan basketbolda Olimpiyat Oyunları’na katılmasına katkı sağladı. Açılış Töreni’nde Almanya kafilesinin bayrak taşıyıcısı olarak görev yaptı.

Nowitzki, 2011’de Dallas Mavericks’le evvel kez NBA şampiyonluğuna eriştikten ve NBA Finalleri’nde MVP ödülünü kazandıktan ardindan Litvanya’da düzen eden Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılmak üzere Alman ulusal Takımı’na art döndü. Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte basketbol turnuvası var olan EuroBasket’in Almanya’nın başkenti Berlin’de düzen eden 2015 baskısında Dirk Nowitzki, kendisinin ülkesinde nihayet sefer ulusal formayı giydi. 

Geçtiğimiz ay Nowitzki, 21 sene süre gelen ve tamamını Mavericks’le geçirdiği NBA kariyerini noktaladığını açıkladı. Dirk Nowitzki, aynı zamanda, FIBA turnuvalarında oynayan en iyi oyunculardan biriydi.

Global elçi var olan Nowitzki, FIBA’nın en hatri sayilir büyüklükte turnuvası var olan hayat Kupası’nın evvel kez 32 takımla düzen edecek versiyonunda yer almasının yanı sıra, Çin 2019’a giden yoldaki etkinliklere katılarak hayat Kupası’nın tanıtımına muavin olacak.

FIBA 2019 Basketbol hayat Kupası’nın elçisi olmaktan dolayı çok heyecanlı olduğunu belirten Nowitzki, “FIBA Basketbol hayat Kupası 2019’un elçisi olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Yaşıtlarım ve en hatri sayilir büyüklükte rakiplerim arasında var olan Yao Ming ve Kobe Bryant’a katılmaktan, bu prestijli rolü üstlenmekten onur duyuyorum. Basketbolun en üst düzey turnuvalarında oynadığım çok iyi anılarım var. ulusal takım formasını giymek ve ülkemi FIBA müsabakalarında temsil etmek benim amaciyla her vakit hatri sayilir büyüklükte tek gurur kaynağı olmuştur. hayat Kupası, Olimpiyat Oyunları ve EuroBasket turnuvalarında, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte sahnelerinde performans gösterdiğim amaciyla şanslıyım. Almanya’nın 2002’de Indianapolis’teki hayat Kupası’nda üçüncü sırayı almasına muavin olmak kariyerimdeki en iyi anlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yirmi yılda, beynelmilel oyunda basketbol seviyesinin arttığını ve büyüdüğünü şahsen gördüm. 32 takımdan oluşan tek hayat Kupası, ulusal takım basketbolunu dahada evvel hiç ulaşılmayan tek seviyeye getirecek ve bu şimdiye kadarki en rekabetçi organizasyon olacak” şeklinde konuştu.

FIBA genel Sekreteri Andreas Zagklis ise, “Dirk Nowitzki benzeri tek ikonun Çin’deki FIBA Basketbol hayat Kupası’nın global elçisi olarak Yao Ming ve Kobe Bryant’a katılması FIBA amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek imtiyaz ve onurdur. Dirk, FIBA ulusal takım müsabakalarında Almanya’yı Her vakit gurur ve bağlılıkla temsil eden lider rolünü üstlendi. Ekibi amaciyla süper star olarak oyun alani/sahne aldı, taraftarlarını ve izleyicilerini heyecan içinde bırakıp dahada fazlasını görmeyi beklemelerini istedi. Dirk beynelmilel basketbol tarihindeki en iyi oyuncular arasında yer alıyor ve onun tarihi tek organizasyon olacak Çin 2019’un tek parçası olacağı amaciyla çok heyecanlıyız” dedi.

FIBA üçüncü global elçi olarak Nowitzki’yi duyurarak, Çin 2019 yolunda gerçekleştirdiği alici ve heyecan veren etkinliklerden tek diğerini açıklama etmiş oldu. FIBA’dan yapılan izaha göre 31 Ağustos’ta başlayacak hayat Kupası’ndan önce, Kupa Turu da dahil olmak üzere dahada heyecan veren etkinlikler gerçekleştirilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*