Dolar/TL ne kadar oldu? (04.07.2019)

Reuters’te bulunan habere göre dolarizasyonu caydırmak yerine bireysellerin kambiyo muamelelerinde döviz alımları üzerinden %0.1 var olan banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) oranının %0.2’ye çıkarılması, Cumhurbaşkanı’na da bu oranı artırma yetkisi verilmesi planlanıyor.

Dolar/TL saat 07.07 itibarıyla 5.6228/5.6256’dan işlem gördü. Dolar kurunun mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor.

Bankacıların yaptığı hesaplamaya göre, alakalı düzen etme bireysellerin döviz alımlarında yaşanabilecek caydırma tesiri hesaba katılmadığında bütçeye her sene ani çok milyar Lira istikbal artışını da sağlayacak. ama bankacılar adımın esas emelini istikbal artırmak olarak görmediklerini emelin dolarizasyonu caydırmak olduğunu belirtiyorlar.

Enflasyondaki düşüş sonrası kuvvetlenen iyimserliğin BSMV haberi derhal peşinden kademeli olarak azaldığını söyleyen tek bankanın döviz işlemcisi, “Nominal olarak düşük kalsa da TL’de erken eş kazanç birimlerine mukayese et gözlenen dahada iyi performansı ağırbaşlı şekilde azalttığını görebiliyoruz. Kurda evvel etapta 5.60 seviyesinin derhal peşinden 5.55 ve 5.50 seviyeleri önemli. Bu seviyelerin kalıcı olarak kırılması vaziyetinde döviz birikimi çok sahislarin tekrar döviz alımı isteyip istemeyeceğini izleyeceğiz” dedi.

Başka tek bankacı da BSMV’nin yanı sıra enflasyon verisinin derhal peşinden TCMB’nin dahada kuvvetli tek nema indirimine gitme ihtimalinin de kurda fiyatlandığını söyleyerek, “Ancak şimdilik kuvvetli tek girişken yok, kur Daha teknik direncinin altında seyrediyor. TCMB’den 25 Temmuz’da kuvvetli tek nema indirimi gelirse piyasa bunu acele olarak okuyabilir” dedi.

REUTERS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*