Dolar/TL ne kadar oldu? (05.08.2019)

Ticaret savaşı kaygıları ile yatırımcıların Japon yeni, tahvil ve altın benzeri emniyetli liman varlıklara yönelmesi ile Asya pay senetleri 9 ayın en hatri sayilir büyüklükte hergün düşüşünü kaydederken; yuan 10 seneden uzunca tek zamanin en düşük seviyesine geriledi.

Küresel piyasalar, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal 300 milyar dolar tutarındaki ürüne tek Eylül’den bu yana ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından, tek aylık ticaret ateşkesinin bittiği gerekçesiyle tedirgin. Çin bunun karşısında savaşacağını açıkladı.

Dolar/TL saat 10.08 itibariyle 5.5766/5.5797’den işlem görüyor. Kurun mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor.

Işık taşınır Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, ticaret savaşlarının tesiriyle yuan da kati hareketlerin görüldüğünü ve bunun gelişmekte var olan ülkeleri dolaysiz etkileyerek zayıflattığını söyledi.

Analistler TL’nin Daha çok kazanç çikarmaya ayni ritimde devam etmesi, küresel ortada bankaların genişlemeci politikalara tekrar yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine baz alinarak müspet beklentilerin derhal peşinden riziko primindeki düşüşün TL’ye destek vermeye ayni ritimde devam ettiğini belirtiyor.

Öte istikametten piyasaların gündeminde ülkemiz AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de su ile yaşanan gerginlik, mümkün tek bakanlar heyeti revizyonu, tertemiz parti hazırlıkları ve jeopolitik gelişmeler de kalmaya ayni ritimde devam ediyor.

Diğer istikametten kredi derecelendirme kuruluşu S

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*