EFT İPTAL ETME NASIL YAPILIR?

Hesaptan hesaba yapılan para aktarımları bazen yanlış olabilmekte, yapılan EFT işlemleri iptal edilmek istenebilmektedir. Yapılan isim yanlışlıkları, İBAN numarasının yanlış girilmesi ve benzeri gibi durumlarda EFT iptal etme yoluna gidilmektedir. İşte bu durumda, EFT referans numarası büyük önem taşımaktadır. Çünkü yapılacak olan iptal işleminde gereksinim duyulacak olan numara; referans numarasıdır.

Yapılan EFT işleminin iptal edilebilmesi için, bu işlemin genel müdürlük tarafından onaylanmamış olması gerekmektedir.

İBAN numarasının yanlış yazımından dolayı ya da hesap sahibi kişinin adının yanlış yazımından dolayı doğan yanlışlıklar nedeni ile.çoğu zaman EFT işlemi otomatik olarak iptal edilir fakat ufak tefek isim hataları kimi zaman banka tarafından düzeltilerek işlem gerçekleştirilir.

EFT İptal Etme İşlemi Bankadan Bankaya Göre Değişkenlik Gösterebilir

EFT iptal etme işlemi, her bankada benzer şekillerde gerçekleştirilirken bazen farklılık gösterebilmektedir. Çünkü her bankanın internet bankacılığı ve müşterilerin kullanımına sunmuş olduğu mobil uygulaması birbirinden farklıdır. Genel olarak EFT iptal işlemleri şu şekilde gerçekleştirilir:

  • Bankanın internet sitesi ya da mobil bankacılığı uygulamasında yer alan, bekleyen işlemler sekmesine girilir ve EFT işlemi iptal edilebilir
  • EFT yapılan hesabın ait olduğu bankanın herhangi bir şubesine gidilerek iptal işlemi gerçekleştirilebilir
  • Bankanın telefon bankacılığı aranarak iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Bankanın müşteri temsilcisine bağlanılıp iptal talebinin iletilmesi yeterlidir.

Tüm bu EFT işlem iptallerinde referans numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Telefon bankacılığında müşteri temsilcisi, internet bankacılığında sistem EFT referans numarasının girilmesini isteyecektir.

Karşı Hesaba Ulaşan Para ve EFT İptal Etme İşlemi

Verilen EFT emrinin karşı hesaba ulaşması durumunda iptal işlemini gerçekleştirmek biraz zor bir durumdur. Çünkü yapılan işlem sonucunda hesaptan para çıkmış ve karşı hesaba yatmıştır. Bu durumda, paranın yatmış olduğu hesaptan para çekilmiş ve kullanılmış olabilir. İşte bu durumda EFT iptal etme işlemi için bankalar arasında bir yazışmanın yapılması gerekebilmektedir.

Karşı hesaba geçmiş olan EFT iptal işleminde, bankalar arası yazışmalarda yapılan EFT’ye ait referans numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, referans numarasının bilinmesi ve ihtiyaç anında kullanılmak üzere hazır bulundurulması önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*