Herkesin Hamile Sandığı Kadından, 26 Kiloluk Yumurtalık Kisti Alındı

28 yaşında olan Gallerli Keely Favell’dan 26 kiloluk, tek başka söylemle yedi tertemiz doğmuş bebek ağırlığındaki tek yumurtalık kisti alındı. Bir hayli sefer negatif çıkan gebelik testlerine karşın, hekimler Favell’in gittikçe büyüyen karnının gebelikten kaynaklandığını düşündü.

“YAVAŞ YAVAŞ BU GÖBEK OLUŞTU”

Karnını görenlerin doğumun ne vakit olacağı suallerine kaçamak yanıtlar verdi. ama Favell, “sadece şişman” olduğunu düşünüyordu. Swansea şehrinde yaşayan Favell 2014’te kilo almaya başladı. Favell “Hep belli tek süre kiloluydum ama ani çok sene içinde ağır ağır bu göbek oluştu.” diyor.

“HERKES, HAMİLE OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORDU”

Favell “O civarindan yavaş büyüdü ki, tek mesele olduğunu ayrım edemedim, göbek bağlıyorum diye düşündüm. 10 senedir bay arkadaşımla beraberim, ani çok sefer hamile olduğumu sandım ama hanede yaptığım testler hep negatif çıktı” diye ayni ritimde devam ediyor. Favell tek vakit işte bayılınca, 2016’da aile hekimine gidecek cesareti kendisinde bulduğunu söylüyor, ama aile hekiminin negatif kan testlerine rağmen, hamile olduğunu söylediğini aktarıyor. Keely Favell “Bana bakanimiz her biri dokuz aylık hamile olduğumu düşünüyordu. Bana hep doğumun ne vakit olduğunu soruyorlardı.” diyor.

“KORKUDAN FELÇ OLMUŞ GİBİYDİM”

Daha Favell’ın hamile olduğunu düşünen aile hekimi, hastasını geçen sene ocakta ayında ultrasona derhal sevk etti. Favell ultrasonda yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Erkek arkadaşım yanımdaydı. Radyolog cihazı karnımda dolaştırıyordu. Gözlerinin korkuyla büyüdüğünü gördüm ama ekranda hiç tek şey yoktu. Gözlerindeki nazar her şeyi anlatıyordu. tek mesele vardı ve tek şuurlu doktor çağıracağını söylediğinde paniklemeye başladım. Korkudan nüzul olmuş gibiydim.”

Acilen tomografiye derhal sevk edilen Favell’ın karnında, çevresi sıvıyla çevrili tek kist tespit edildi.

“UZMAN, BANA HİÇ DE ŞİŞMAN OLMADIĞIMI SÖYLEDİ”

Favell dahada ardindan çok riskli gebelik uzmanına derhal gönderildi ve geçen Şubat’ta denetim edildi.

“Artık yürümekte ve nefes almakta zorlanıyordum. Uzmanın beni denetim ettiğinde yüzünün halini hiç unutmayacağım. Bana hatri sayilir büyüklükte tek yumurtalık kisti olduğunu ve tek çarenin operasyon olduğunu söylledi. net ne olduğunu ve ne civarindan hatri sayilir büyüklükte olduğunu söyleyemiyordu.”

Dev kist nihayetinde geçen sene Mart ayında alındı ve 26 kilo, yedi veyahut sekiz yaşında tek bebek civarindan veyahut yedi vasati tertemiz doğmuş bebek civarindan olduğu alana çıktı.

BBC

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*