İnfluencer Pazarlama İle Hedef Kitleye Ulaşmak

Günümüzün en gözde ve popüler pazarlama yöntemlerinden bir tanesi de influencer pazarlama olmaktadır. Firmalar, markalar ve şirketler için bu pazarlama yöntemi sayesinde hedef kitleye ulaşmak artık çok daha kolay olmaktadır. Gücünü her geçen gün daha da artıran bu pazarlama yöntemi peki nasıl çalışmaktadır? Her geçen gün çok daha geniş kitlelere yayılan bu pazarlama yöntemi hakkında çok daha verimli sonuçlar alınabilmesi için elbette ki konuya çok iyi hâkim olmanızda yarar olacaktır.

Esasında insanların davranışlarını ya da görüşlerini etkileyebilme yeteneğine sahip kişi veya grup şeklinde tanımlayabileceğimiz influencerlar firmaların bilinilirlik değerini artırmada oldukça yararlı olmaktadırlar. Tarihe her zaman halkı etkileme yeteneğine sahip olduğu için âlimler, filozoflar, bilim adamları ya da sanatçılar influencer olarak bilinmişse de günümüzde bu kavram değişti. Artık sosyal medyada takipçisi çok fazla olan kişiler yeni nesil influencerlar olarak bilinmektedir. Her geçen gün takipçi sayıları artan bu kişiler, firmalar için fenomen pazarlama işinde aktif olarak tercih edilmektedir.

İyi Bir İnfluencer Nasıl Olmalı?

  • Özellikle sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayısına sahip kişiler, kendilerini influencer olarak tanımlayabilmekteler. İşte markaların dikkat etmesi gereken en önemli unsurda burada devreye girmektedir. Çünkü takipçi sayısının fazla olması kadar en az takipçileri ile bu kişilerin etkileşim oranları da etkili olmaktadır. Şayet kendisini influencer olarak tanımlayan bu kişilerin takipçileri ile doğrudan sağlıklı bir etkileşimi yok ise, takipçi sayısının da işin açıkçası çok fazla bir önemi kalmıyor. Bu yüzden markalar fenomen seçimi yaparken çok dikkatli olmalılar.
  • Birçok firma hali hazırdaki potansiyel çalışanlarını düzenli olarak kontrol etmektedir. Bu yüzden siz influencer pazarlama işi yapacağınız kişi ya da kişileri de bu uygulamadan ayrı tutmamalı ve prensiplerinden taviz vermemelidir. Yani marka ve işletmeler çalışacakları kişinin mesleki geçmişini, iş ahlakını, eğitimini, endüstriyel yeteneğini, beğenilme durumunu, takipçi sayısını ve daha başka özelliklerini iyice araştırmalıdırlar.
  • Bu tarz fenomen kişilerle çalışacağınız zaman marka değerlerinizin çok iyi yansıtılması gerektiğini iyice vurgulamalısınız. Burada sunulması gereken içerik; açık bir reklamdan ziyade influencer’ın sıradan paylaşımları kadar doğal ama bir o kadar da dikkat çekici olmalıdır.
  • Fenomen reklam ile yapmış olduğunuz paylaşımların sonrasında takibinin yapılması çok önemli olmaktadır. Sizin paylaşımınızın diğere paylaşımlarına oranla ilgi durumunu tespit için, influencer’ın diğer paylaşımları da incelenmeli ve sonuçları karşılaştırılmalıdır. Bunu daha somut bir örnekle ifade edecek olursak 50k takipçisi ola bir fenomeninizin paylaşımında 1000k beğeni kazanamıyor ya da bir o kadar yorum alamıyorsa burada açıkçası bir sıkıntı var demektir. Bu yüzden markaların ya da şirketlerin bu tarz biriyle çalışmasının çokta bir anlamı olmamaktadır.
  • Bütün marka ve şirketlerin influencerlar ile çalışmadaki asıl maksatları, hedef kitlelerine ulaşabilmek e marka bilinilirliklerinin artmasıyla birlikte doğrudan satışlarının artmasını amaçlamaları olmaktadır. İnfluencer reklamları sayesinde web site ziyaretlerinin artması ve daha başka yeni müşteri potansiyellerine erişim sağlamaları da amaçlanan hedefler arsında olmaktadır. Bunun içinde birlikte çalışacakları influencerların takipçileri üzerinde oldukça etkili bir pozisyonda olmaları gerekmektedir. Böyle olduğu takdirde çalışacağınız fenomen kişilerden maksimum verim ve olumlu dönüşler almanız ancak mümkün olacaktır.
  • Tüm bu anlattıklarımız marka ve firmaların başarılı bir pazarlama reklamı yapmalarını artıracak en doğru unsurlardan olmaktadır. Yukarıda sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştığımız asıl mesele influencer reklamları açısından maksimum verimi almanızda oldukça etkili olacaktır. Çünkü anlatılan kriterlere dikkat ettiğinizde takipçi sayısı çok fazla olan önünüzdeki influencer listesindeki birçok ismi elemenize yardımcı olacak ve sizi en doğru kişilere ulaştıracaktır.

 
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*