İskoçya’da uçuş öncesi aşırı alkollü oldukları fark edilen iki pilot tutuklandı

Amerikalı United Airlines Havayoları’nın iki pilotunun, İskoçya’nın Paisley şehrinde zabita tarafından gözaltına alındıktan ardindan tutuklandığı bildirildi. Pilotların, İskoçya’nın Glasgow Havalimanı’ndan ABD’nin New Jersey Newark beynelmilel Havalimanı’na tasarilanan uçuş öncesi aşırı alkolü oldukları gerekçesiyle tutuklandığı açıklandı.

POLİSİN DİKKATİ SAYESİNDE alana ÇIKTI

United Airlines Havayollarına ait uçağın pilotlarının uçuş öncesi geldikleri havalimanında yaptıkları dengesiz hareketler, polisin dikkatinden kaçmadı. içki veyahut uyuşturucu madde tesirinde olmalarından şüphelenilmesi üstüne mahalli saatle 07.35’de gözaltına alınan pilotların tutuklandığı resmen açıklandı. Pilotların tutuklanmasıyla İskoçya’nın Glasgow şehrinden ABD’nin New Jersey kentine gerçekleştirilmesi tasarilanan saat 09.00 kalkışlı ve UA162 sefer sayılı uçuşun iptal edildiği bildirildi.

2 YIL HAPİS CEZASI ALABİLİRLER

Olayla alakalı olarak İskoçya polisi, yasamsal medya üzerinden yaptığı izahta 61 ve 45 yaşlarında iki bay pilotun tutuklandığını ve pilotların Salı bugünü Demiryolları ve Ulaştırma Güvenliği Yasası uyarınca hakim karşısına çıkacaklarını duyurdu. Glasgow Havalimanı’ndan ABD’ye kalkması beklenen uçağın mürettebatı ile alakalı ‘sarhoş olduklarından şüphelenildiği yönünde’ ihbar alındığı açıklandı. İlgili kanun, içki veyahut uyuşturucu tesiri altında olduğu saptanan havacılık personeline iki seneye civarindan mapus cezası veyahut kazanç cezası verilmesini öngörüyor.

HAVAYOLU ŞİRKETİNDEN ‘ÜZGÜNÜZ’ AÇIKLAMASI

United Airlines Havayollarından yapılan açıklamada, “İskoçya’nın Glasgow şehrinden ABD’nin New Jersey Newark beynelmilel Havaalanına gerçekleştirilmesi tasarilanan UA162 sefer sayılı uçuşumuzun mürettebat eksikliği hasebiyle iptal edildiği amaciyla üzgünüz” denildi. Yolcuların ve mürettebatın güvenliğinin “her vakit öncelikli” olduğunu belirten şirket, “Tüm çalışanlarımızı maksimum standartlarda tutuyoruz ve içki ile alakalı tolerans göstermeyen katı tek politikamız bulunuyor. Bu pilotlar görevden derhal alındı ve mahalli makamlarla Tamamiyle işbirliği içindeyiz” açıklamasında bulunarak pilotların sorumsuz davranışlarına müsamaha gösterilmeyeceğini duyurdu.

İptal edilen uçuşu telafi etmeye çalışan Amerikalı havayolu firması, “Şu anda, müşterilerimizi mümkün var olan en kısa müddette seyahatlerine art döndürmek amaciyla çalışıyoruz” duyurusunu yaptı.

2017’DE DE eş BİR olay YAŞANMIŞTI

Glasgow Havalimanı’nda, United Airlines firmasının iki pilotu dahada sarhoşken uçuş gerçekleştirdikleri gerekçesiyle 2017 seneninde tutuklanmıştı. Glasgow Havalimanı’ndan 27 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirecekleri uçuş öncesi tutuklanan 35 yaşında olan Kaptan kaptan Paul Grebenc 10 ay mapusa cezali edilirken, 45 yaşında olan meslektaşı Carlos Roberto Licona ise 15 ay mapus cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*