İstanbul Emniyet Müdürü ‘FETÖ’ ve ‘Kalkışmayı’ yabancı görevlilere anlattı

İstanbul güvenlik Müdürü Mustafa Çalışkan’ın ev sahipliğini yaptığı, FETÖ tarafından gerçekleştirilen vuruş girişiminin ve örgütün, yabancılar tarafından dahada iyi anlaşılmasının sağlaması amaciyla düzen eden programa 24 ülkeden temsilci katıldı.

Davetlilere 15 Temmuz’da yaşanan olayların videosu izletildi. Video sonrasında konuşma yapan İl güvenlik Müdürü Mustafa Çalışkan, “Biraz evvel seyrettiğiniz bu manzaralar tek sinema veyahut filmden alınmış sahneler değil. Tamamı bundan üç sene evvel İstanbul’da bizlerin yaşadığı, yaşamak istemediğimiz görmek istemediğimiz ama yaşamak zorunda kaldığımız görüntüler” diyerek, o anları anlattı.

100’E YAKIN ÜLKE DESTEK VERİYOR

Dünyada, 100’e yakın ülkenin FETÖ’ye destek verdiğini ifade eden Mustafa Çalışkan, “Bu örgütün pkk terör örgütü olduğunu onay etmemize ve bu olayları yaptıklarını delil etmemize rağmen, örgütün 100’e yakın ülkede Daha okulları bulunuyor” diyerek reaksiyon gösterdi.

“HER ŞEYİ MüBAH GÖREN ÖRGÜT DİNİ KULLANDI”

Mustafa Çalışkan; FETÖ ile alakalı de genel bilgilendirme yaparak, pkk terör örgütünün dini tek yapı benzeri görülmemesi gerektiğini, FETÖ’nün emeline erişmek amaciyla her şeyi mübah saydığını belirtti. “Bu örgüt, emeline erişmek amaciyla her şeyi mubah sayan dini de kullanan tek örgüttür” diyen Çalışkan, FETÖ’nün demokratik ortamdan kullanarak binlerce okul, vatan ve dershane açtığını, yüzlerce binlerce şirketler kurduğunu belirterek, “Yöneticilerimizin, hükümetimizin, iktidarın dine karşı toleranslı davranmasını istismar ettiler bu ortamda, devletin bütün müesseselerine personellerini yerleştirdiler” dedi.

“CUMHURBAŞKANI EN ÖNEMLİ İSİMDİ”

Yabancı temsilcilere, darbenin durdurulmasında en mühim isminin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Mustafa Çalışkan; “Bu darbenin başarılı tek şekilde durdurulmasını sağlayan kişi, lider Cumhurbaşkanımızdır. Ordularınızı yönetebilirsiniz, emrinizdeki zabita kuvvetlerine talimatlar verebilirsiniz ama milleti yönetmek çok ayrı tek şeydir. millet derken en düşük rakamla 3-5 milyonluk tek insanı yönetmekten bahsediyorum. tek talimatla 3-5 milyon insanı sokağa çıkarıyorsunuz belki dahada fazla. Bu rizikosu alacak lider yeryüzünde sayılıdır. Onun tavrı, onun duruşu hemide halkı hemide zabita teşkilatını ayni vakitte da başka kurumları ayakta tutmuştur” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜNÜ TUTUKLAYIN”

Kalkışma gecesi, darbecilere ait tek telefon ele geçirdiklerini söyleyen Çalışkan, telefonda WhatsApp grubu tespit edildiğini söyledi. WhatsApp yazışmalarında ise “Ordu Komutanını yakalayın” “İstanbul güvenlik Müdürü’nü Boğaz Köprüsü’nde tutuklayın” “Şuraya tankla ateş edin”, “Diğer tarafa helikopterle ateş edin” talimatları verildiğini aktardı.

“BİR adet POLİS DAHİ TESLİM OLMADI”

Darbenin başlangıcında İstanbul’un neden seçenek edildiğini de laf eden Çalışkan, “Darbenin başlangıcını İstanbul’da yaptılar. hatıranda bütün dünyaya ileti verebildiler. ama tek şeyde yanıldılar. İstanbul polisinin refleksi beklemiyorlardı. Onlar geçmiş darbelerdeki örneklerden devinim ederek tek emirle bütün zabita teşkilatının teslim olabileceğini düşünüyorlardı ama yanıldılar. tek adet zabita dahi teslim olmadı” şeklinde konuştu.

“PİŞMAN OLDUK DEMİYORLAR”

FETÖ azalarının yaşananlara karşın pişman olmadığına vurgu yapan Çalışkan, “Hiç birisi mahkemelerde biz pişman olduk demiyorlar. Bunu iki şekilde açıklayabiliriz, birincisi bu teşkilat Sahiden çok perişan tek örgüt, çok sıkıntılı tek teşkilat ve direniyorlar ama 2. mühim Bölüm şu Daha dış desteği fazlasıyla görüyorlar, Bir takım ülkeler bu insanlara bunun benzeri davranmaları ile alakalı destek veriyorlar” ifadelerini kaydetti. Çalışkan, FETÖ’nün bütün kirli yapılar ile irtibatlı olduğunu da aktardı.

BÜYÜKADA’DA HAZIRLIK İDDİASI

Darbe gecesi, Büyükada’da tek hazırlık yapıldığını belirten Mustafa Çalışkan, “Biz o gece Büyükada’da hazırlık yapıp canlı yayına bağlanmak amaciyla bekleyen başka memleket insanlarını biliyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*