Kremlin: Putin, TürkAkım projesinin açılışı için Türkiye’ye gelecek

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım projesinin açılışı amaciyla ocakta ayında Türkiye‘yi ziyaret edecek.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Putin’in 2019’un nihayetinde hizmete geçmesi beklenen TürkAkım doğal gaz boru hattı açılışı amaciyla ocakta ayının evvel 10 bugünü içinde Türkiye’yi ziyaret etmeyi tasarıladığını kaydetti. Peskov, ziyaretin kati tarihinin Daha belli olmadığını ama tek sonraki günlerde açıklanacağını belirtti.

TÜRK AKIM BORU HATTI PROJESİ NEDİR?

Türk Akımı Projesi, Rusya’dan başlayan ve Karadeniz üzerinden Türkiye’ye doğalg az taşınması amaciyla inşa edilen boru hattı projesine verilen isimdir.

Projenin önerilmesi evvel olarak Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin tarafından tek Aralık 2014 tarihinde yapıldı ve derhal peşinden temaslar başladı. Boru hattının taşıma kapasitesi senede 31,5 milyar metreküp gaz olarak olasılık ediliyor. Türkiye, Türk Akımı Projesi ile senede 15,75 milyar metreküp doğalgaz alacak ve geriye var olan doğalgaz Avrupa’ya ihraç edecek.

RUS GAZI İÇİN YENİ HAT

Avrupa’ya doğalgazını Ukrayna üzerinden satan Rusya, bu memleket ile yaşadığı meseleler derhal peşinden doğalgazını ek tek yolla taşımak istiyordu. Türk Akımı projesi bu yüzden gündeme geldi. Doğalgaz hattı, Rus gazını Karadeniz’in altından geçerek ülkemiz topraklarına ve buradan da Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşımayı öngörüyordü.

HATTIN UZUNLUĞU KAÇ KİLOMETRE?

Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli dört hattan oluşacak Türk Akımı’nın 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan ülkemiz topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak.

HATTAN NE civarindan GAZ GİDECEK?

Boru hattının tasarilanan tahmini taşıma kapasitesi senede 63 milyar metreküp. Türkiye’nin bu projeden senede takriben 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye var olan 49 milyar metreküp gazın Avrupa’ya ihraç edilmesi düşünülüyor. Gazprom, Karadeniz’in altından geçecek hattın tamamını kendisi inşa edecek. ülkemiz topraklarından geçecek kısmın ortaklaşa yapılması planlandı.

MAYIS 2015’TE İNŞAAT BAŞLADI

İki memleket arasındaki anlaşmalar doğrultusunda inşaat Mayıs 2015’te başladı. Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı doğalgaz boru hattı ile alakalı inşaat çalışmalarının başladığını açıkladı.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: Kremlin: Putin, TürkAkım projesinin açılışı amaciyla Türkiye’ye gelecek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*