Kullanıcıların yarısı verilerini korumak yerine satmayı tercih ediyor!

Sosyal ağlarda yaşanan güvenlik ve saklılık skandalları sonrası oluşan reaksiyon ve Kaygıyla beraber, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 55’lik tek kesiminin modern dijital yeryüzünde Tamamiyle saklı kalmanın imkansız olduğuna inandığı alana çıktı.

Yapılan nihayet tek araştırmaya göre Hem de Türkiye’deki Bir hayli kullanıcı verilerini ve çevrim içi kimliklerini savunmak adina satmayı seçenek ediyor.  Araştırmadan çıkan çarpıcı neticeler şöyle:

– kişisel verilerin kötüye kullanımı veyahut yanlış ellere geçmesinin yaratabileceği ağırbaşlı neticelere karşın Türkiye’de kullanıcıların dörtte biri (% 24) karşılığında fiyatsız tek mükafat aldıklarında kolayca gizliliklerinden vazgeçip verilerini paylaşabileceğini belirtti.

– Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 47’si kazanç karşılığında hiç tanımadıkları biriyle bütün hususi verilerini paylaşabileceğini söylüyor. Özel verilerini paylaşıp karşılığında istikbal veyahut mükafat ele geçirmek istek eden kullanıcılarının sayısı da gittikçe artıyor.

EN KORKULAN SİBER SUÇLULAR

– Araştırma, Türkiye’de takriben her üç kişiden birinin (yüzde 30) kişisel bilgilerine izinsiz tek şekilde erişildiğini alana koydu. Türk katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 55) bu tür tek olayın kendisi kendilerini strese soktuğunu dile getirdi. Yüzde 8’lik tek kesim Parasal zarara uğrarken, spam ve reklamlarla rahatsız edilenlerin oranı ise yüzde 23 oldu.

– Türkiye’de insanların, kişisel bilgilerine erişmesinden en çok korktuğu grupların başında siber suçlular geliyor. Onu çoklukla bütün web ortamı ve yasamsal ağlar takip ediyor.

– Türk kullanıcıların yüzde 59’u bilgilerinin saklı kalması amaciyla cihazlarını parola ile koruyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 51’i kullandıkları cihazlar, hizmetler ve uygulamalardaki saklılık ayarlarını itinali olarak denetim edip değiştirdiğini, yüzde 33’ü saklılık emeliyle web kameralarının üzerini kapattığını ve yüzde 43’ü ise verilerini şifrelediğini belirtti.