Nadir rastlanan ‘beyaz ağaç serçesi’ Ankara’da görüldü

Yaban hayatı uzmanı ve kuş gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu tarafından evvel kez geçen sene fotoğraflanan serçe, bu sene da Altınpark’taki ağaç dallarında, yanından ayrılmayan normal görünümlü eşi ve başka serçelerle görüntülendi.

Farklı tüy rengi ve görünümüyle başka serçelerden ayrılan ak rengarenk ağaç serçesi, hayvanseverlerin ve fotoğrafçıların alakasını çekiyor.

BİR SENEDİR GÖZLEMLENİYOR

Yoğurtcuoğlu, 12 yaşından beri tabiattaki kuşlarla yakından ilgilendiğini ve bu merakının nihayetinde işi haline geldiğini söyledi.

Türkiye’nin tamamında ve 60 ülkede bugüne civarindan kuş gözlemlediğini ifade eden Yoğurtcuoğlu, serçenin tek senedir Altınpark’ta yaşadığını belirtti.

Beyaz ağaç serçesini dahada evvel hiç görmediğini belirten Yoğurtcuoğlu, “Bu serçe tek senedir burada. geçen sene ağustos-eylül aylarında annem bana, ‘Burada ak tek kuş var. kati gelip görmen lazım.’ diye söyledi. dahada ardindan evin bahçesinde annemin laf ettiği kuşu gördüm.” diye konuştu.

Nadir rastlanan 'beyaz ağaç serçesi' Ankara'da görüldü

“YANINDAN AYRILMAYAN NORMAL BİR EŞİ VAR”

Rengi ak var olan her kuşun “albino” olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Yoğurtcuoğlu, şu verileri verdi:

“Bu insanlarda da görünen tek durum. Ayrı olarak bu kuşun tam albino olmadığını söyleyebiliriz. Albinizmde melanin yokluğu var iris dahil bütün pigmentlerdeki dokuları etkiliyor. Bu gördüğümüz aslında lökistik dediğimiz, ‘kısmi albino’ da deney et tek ağaç serçesi. Bunu gözlerinin kara olmasından ve kanadında bulunan çok minik tek bölgedeki renklenmeden anlayabiliyoruz. Albino da hiçbir renk bulunmaz ve gözleri pembe renklidir.”

Serçeyi ani çok resimci arkadaşıyla fotoğrafladıklarını belirten Yoğurcuoğlu, “Onun yanından hiç ayrılmayan normal görünümlü tek eşi var. geçen seneden beri beraberler. Aradan bu civarindan vakit geçtikten ardindan Bir gün evvel tekrar görünce hatri sayilir büyüklükte mutluluk dolu olmak duydum. Zira ak serçeler, tabiatta çok fazla yaşayamazlar, yırtıcı hayvanlara karşı açık amaç halindedir. Normal serçeler kamufle renklerdedir. O yasamda kalmayı muvaffak olmuş oldukça iyi görünen tek birey.” diye konuştu.

Nadir rastlanan 'beyaz ağaç serçesi' Ankara'da görüldü

1 SAATTE 15-20 TÜR GÖRMEK MÜMKÜN

Yoğurtcuoğlu, Ankara Altınpark’ta 15 senede 150 değişik kuş türü gördüğüne işaret ederek “Kuşlar Yalnızca onlara ayrılan kuş cennetlerinde değil her yerdeler, Yalnızca titiz tek şekilde bakmak gerekiyor. tek saatte huzurlu tek şekilde 15-20 tür görürsünüz, belli tek süre dahada dolaşsanız sayısı 40’lara civarindan çıkabilir. Benim tek gün içinde en çok gördüğüm kuş sayısı 52 idi.” ifadelerini kullandı.

Ankara’da ender kuş türlerini görmenin ara ara mümkün olabildiğine işaret eden Yoğurtcuoğlu, göl kuşu var olan “yalı çapkını”nın da başkentteki göletlerde görüldüğünü sözlerine ekledi.

Nadir rastlanan 'beyaz ağaç serçesi' Ankara'da görüldü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*