Otobüste yer verilmediği için düşüp yaralanan yaşlı adamın hukuk mücadelesi

Bindikleri otobüste kimsenin yer vermediği 87 yaşında olan Hıdır ve Birsel Ulutaş çifti, sürücünün ani freni neticeninde otobüsün koridoruna düşerek yaralandılar. Olayı yargıya taşıyan ihtiyar karı-kocayı mahkeme “Ayakta yolculuk yaparken yeteri civarindan tutunma tedbiri almadıkları gerekçesiyle eşdeğer kusurlu” buldu. Karara karşın pes etmeyen Hıdır Ulutaş, İETT İşletmeleri genel Müdürlüğüne ve otobüs sürücüsü Erdoğan F.’ye maddi, içsel toplaminda 17 bin TL’lik tazminat davası açtı. Sözcü’ye konuşan Hıdır Ulutaş’ın kızı Tuğba Ulutaş, “Yaşlı insanlara sesleniyoruz, otobüste oturacak yer olmazsa sürücünün devinim etmesine müsaade etmeyin! Zira mahkeme yarı kusuru da size verecek. hemide canınızdan olacak ayni vakitte da yarı kusurlu sayılacaksınız” dedi. ihtiyar çifte yer vermeyen başka yolcuların vaziyeti ise şimdilik muamma…

87 yaşındami Hıdır, Birsen Ulutaş çifti, 17 Haziran 2016 tarihinde hastaneye gitmek amaciyla İncirli otobüs durağından, Erdoğan F. idarenindeki İETT’nin Bakırköy-Başakşehir hattı otobüsüne bindi.
Otobüse bindikten derhal sonra, iddiaya göre otobüs sürücüsü Erdoğan F. al ışıkta durmak amaciyla ani tek fren yaptı. Kimsenin yer vermediği Ulutaş çifti ani frenin tesiriyle dengelerini kaybederek otobüsün koridor bölümüne düşüp yaralandılar. Otobüs sürücüsü Erdoğan F. yaralanan ihtiyar karı kocayı en yakın hastaneye götürdü ve yoluna ayni ritimde devam etti.

Birsen Ulutaş’ın kolunda ve kaburgasında ezikler oluşurken, Hıdır Ulutaş ise kalça kemiğinde kırık tespit edilmesi üstüne aciliyetli olarak operasyona alındı. İhtiyar adamın kalça kemiğine platin takıldı. takriben 10 vakit hastanede rehabilitasyon gören Hıdır Ulutaş’ın çilesi hastaneden çıktıktan ardindan başladı.

DAVANIN neticenini GÖREMEDEN yasamini KAYBETTİ!

Yaşadıkları kazayla birlikte bakıma muhtaç vaziyete düşen ihtiyar karı-koca, yaşadıklarının şokunu atlattıktan ardindan otobüs sürücüsü Erdoğan F.’den şikayetçi oldu. Bakırköy 36. Asliye karar Mahkemesi’nde başlayan haklar mücadelesi takriben iki sene sürdü. Davanın sonuçlanmadan ise Birsen Ulutaş vefat etti. Hıdır Ulutaş eşini kaybetmenin üzüntüsünün yanı sıra mahkemenin verdiği kararla birlikte tek sefer dahada yıkıldı.

FOTO:SÖZCÜ - 87 yaşında olan Hıdır Ulutaş'ın haklar mücadelesi sürüyor...

FOTO:SÖZCÜ – 87 yaşında olan Hıdır Ulutaş’ın haklar mücadelesi sürüyor…

AYAKTA YOLCULUK YAPARKEN TEDBİR ALMADI EŞDEĞER KUSURLU

Mahkeme, maznun şoför Erdoğan F. ile Ulutaş çiftini eşdeğer kusurlu buldu. Şoförün ehliyetine 6 ay süre ile el konulurken 5 ay da mapus cezası verildi. ama bu karar 5 sene denetim sürecine elbet tutuldu. Hükmün açıklama etmesi da art bırakılınca otobüs sürücüsü cezaevine girmekten kurtuldu. Mahkeme; Hıdır, Birsen Ulutaş amaciyla ise “Dolu var olan otobüste ayakta yolculuk yaparken İhtiyaç duyulan ve yeteri civarindan tutunma tedbiri almaları gerektiği halde bahsedilen hususlara rivayet etmemiş oldukları için  eşdeğer kusurludurlar” dedi.

HUKUK MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEDİ…

Çıkan karara şaşıran Hıdır Ulutaş ve kızları bu sefer de avukatı Halil Demir aracılığıyla Bakırköy Asliye haklar Mahkemesi’ne başvurdu. Hıdır Ulutaş 10 bini Parasal , 7 bini içsel olmak üzere toplaminda 17 bin Lira tazminat istemiyle, İETT İşletmeleri genel Müdürlüğüne ve otobüs sürücüsü Erdoğan F.’ye tazminat davası açtı.

Avukat Halil Demir, mahkemeye sunduğu dilekçesinde, “Müvekkilim Hıdır Ulutaş talihsiz kaza sonrasında sağlığına kavuşmak amaciyla sağlık kurumu masrafları yapmış ve bu Parasal zarara uğramıştır. Ayrı olarak yaşanan  kazadan dolayı kızları Vuslat Ertuğrul ve Tuğba Ulutaş, babalarının ameliyatından yaşı uyarınca kaygı ve korku dolu günler geçirmişlerdir. anne adayi ve babalarının yanında kalarak onlara bakmaya süre gelen kızları olaydan somut olarak etkilendiğini gözler önüne sermektedir.” ifadelerine yer verdi.

“HEM CANINIZDAN OLACAK ayni vakitte da yarisi KUSURLU SAYILACAKSINIZ”

SÖZCÜ’ye konuşan Hıdır Ulutaş’ın kızı Tuğba Ulutaş “Babamız ve rahmetli annemiz otobüse bindiğinde, yer veren kimse olmamış. Yoksa ihtiyar yurttaslar oturmaz mıydı? Otobüs hızlı devinim edip derhal frene basınca ikisi de üst üstüne düşmüşler. Babamız otobüste yaşadığı üzücü olayın sonrasında geçirdiği ameliyatlar neticesinde kalçasına platin takıldı. Annemiz nihayet vakitlerinde bütün vakit babamızın bakımıyla ilgilenmek zorunda kaldı. Onun vefatı sonrası ablam ile birlikte bütün vakit babamızla ilgileniyoruz. ihtiyar insanlara sesleniyoruz, otobüste oturacak yer olmazsa sürücünün devinim etmesine müsaade etmeyin. Zira mahkeme yarı kusuru da size verecek. hemide canınızdan olacak ayni vakitte da yarı kusurlu sayılacaksınız” dedi.

FOTO:SÖZCÜ - Avukat Halil Demir, İETT ile alakalı hatali ilaninda bulundu.

FOTO:SÖZCÜ – Avukat Halil Demir, İETT ile alakalı hatali ilaninda bulundu.

YARGILAMASI süre gelen ŞOFÖR YOLCU TAŞIMAYA ayni ritimde devam ETTİ!

Ulutaş serisinin avukatı Halil Demir ise Adli Tıp müessesesi tarafından otobüs sürücüsü ve mağdurların yarı kusurlu sayıldığını belirterek “İETT ve şoför kusuru oranında tazminat ödemek zorunda kalacak. Oysa evvela şoförün, yolcuları emniyetli şekilde olduklarını denetim ettikten ardindan devinim etmesi gerekmektedir. İETT tarafından, otobüs şoförlerine yeteri civarindan eğitim verilmemekte, bilgi tazelenmesi yapılmamakta ve kontrolleri yeteri civarindan sağlanmamaktadır. Bizim şikâyetimiz sonrasında alakalı sürücünün 6 ay süre ile ehliyetine el konuldu ama yargılamanın ayni ritimde devam ettiği iki sene süresince bu şoför yolcu taşımaya ayni ritimde devam etti.” diye konuştu.

“HAYVAN TAŞIMACILIĞI YAPAN ARAÇLARIN DAHİ YÜK TAŞIMA ESASLARI BELLİ”

Otobüs kullananlara ikazda bulunan Avukat Demir “Bu vakit hayvan taşımacılığı yapan araçların dahi yük taşıma esasları hukuken belirlidir. Toplu taşıma kullanan vatandaşlar evvela kendisinin güvenliklerini sağlamalı dahada sonra, şoförlerin hatalarını derhal yakıntı etmelidirler. Trafik Polisine gsm telefonundan resim veyahut video ile de ihbar yapılabilme imkanı bulunmaktadır. yurttaş duyarlılığını belli etmezse, cezasını olayımızdaki benzeri canı ile ödemek zorunda kalıyor.” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*