Otomobil Alacaklar Dikkat! Koyu Renkli Araçlar Daha Fazla Yakıt Tüketiyor

Bursa’daki tek iş lisesinde öğretmen var olan Muharrem Karapınar yaptığı araştırmanın neticelerini açıkladı. Koyu renk araçların, açık renklilere göre 10-12 derece dahada çok ısındığını ve bu yüzden klima kullanımının arttığını belirten Karapınar, “Açık rengarenk otomobiller hemide ekonominize ayni vakitte da çevreye dahada yararlı” dedi.

YAKIT tüketimi YÜZDE 30 ARTIYOR

Veysel Karani Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Motorlu Taşıtlar Bölümü öğrencileri, iki ay süre gelen ölçüm ve araştırmalardan sonra, milyonlarca araç sahibini ilgilendiren tek neticeye ulaştı. Eşit sema koşullarında değişik araçların dahil kabin sıcaklıklarını ölçen bölüm öğrencileri ile bölüm öğretmeni Muharrem Karapınar, aynı marka ve modele sahip var olan kara rengarenk aracın, ak rengarenk araca göre 10-12 derece dahada çok ısındığını belirledi. 10-12 derece dahada çok ısınan araçta dahada kuvvetli ve dahada uzunca süre klima kullanılacağı amaciyla yakıt kullanımının açık rengarenk araçlara göre takriben yüzde 30 dahada çok olacağını belirten öğrenciler, dahada çok yakıt yakıldığında aynı zamanda doğaya salınan egzoz gazının artacağına dikkat çekti. Öğrenciler, tüketicilere, koyu rengarenk araç almaktan kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.

‘KOYU RENKLİ ARAÇLARDAN ırak DURUN’

Veysel Karani iş Lisesi Motorlu otomobiller Teknolojisi öğretmeni Muharrem Karapınar ise yaptıkları araştırma ile alakalı şu izahta bulundu:

“Öğrencilerim bana değişik renklerdeki araçların kabin içi sıcaklıklarıyla alakalı çeşitli sualler getirdiler ve ölçümler uygulamak istediklerini söylediler. Biz de bununla alakalı iki ay süresince çeşitli sema koşullarında ölçümler yaptık. Bu ölçümler neticesinde özellikle 30 derecenin üstündeki sema sıcaklıklarında kabin içi sıcaklığın aracın rengine göre 10 ila 12 derece ayrım alana çıktığını tespit ettik. Park, al ziya benzeri çeşitli nedenlerle araç durduğunda koyu rengarenk araçlarda hararet oldukça yükseliyor ve sürücüler klima açmaya yöneliyorlar. Bu klima kullanımı hemide yakıt sarfiyatını arttırmakta ayni vakitte da zarar veren gazların doğaya salınımını arttırmaktadır. Bu hayat çapında düşünüldüğünde doğaya hatri sayilir büyüklükte tek zarar da demektir. Ayrı olarak klima kullanılan araçlarda yakıt sarfiyatı yüzde 30 civarında artmaktadır. Aracın kullanım tarzına bağlı olmakla birlikte klima yakıt sarfiyatını en çok etkileyen sebeplerden biridir. Özetle; aynı sema sıcaklığında ve eşit konfor şartlarında kullanıldığında kara tek araç, ak tek araca göre yazın takriben yüzde 30 dahada çok yakıt sarf etmektedir. bu sebeple size tavsiyem araç alırken koyu rengarenk araçlardan ırak durmanız.”

Kaynak: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*