Piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı

Commerzbank AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Fed Ekonomisti Cristoph Balz, ABD’de enflasyonun çok zayıf gelmesi vaziyetinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Bankası’nın (Fed), politika faizini sıfır seviyelerine doğru çekebileceğini belirterek, “Bu vaziyette da Fed Katiyen sakinimli tek seviyede devinim etmez. tek ahenk gösteren ücret krizle ugras edebilir. Başka bir deyişle politika dahada değişik tek mecrada işler” ifadelerini kullandı.

Özellikle makro ahenk gösteren ücret verilerin perişan gelmesi, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin arasındaki görüşmelerin Daha tek neticeye bağlanamaması ve küresel ahenk gösteren ücret aktiviteye baz alinarak endişeler Fed’i nema indirimine zorluyor.

Finansal piyasalar Fed’in nema indireceği olasiligini müspet karşılıyor ama bu indirimlerin reel ekonomiye ne civarindan müspet yansıyacağı şüpheyle bakılan konular arasında yer alıyor.

Fed temmuz ayında politika nema oranını 25 baz nokta indirerek yüzde 2,00 – 2,25 aralığına, eylül ayında da 25 baz nokta indirerek yüzde 1,75 – 2,00 aralığına çekmişti.

Fed Ayrı olarak bankacılık sistemi rezervlerinin yeteri civarindan miktarda kalmasını sağlamak amaciyla 15 Ekim’den bu yana aylık takriben 60 milyar dolarlık hazine tahvil alımı yapacağını duyurmuştu. Tahvil alımları en acele istikbal sene 2. çeyreğinde biteceği açıklanmıştı.

Konuya ait olarak Anadolu ajansı muhabirinin suallerini Cevaplayan Commerzbank AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Fed Ekonomisti Cristoph Balz, Fed’in bu haftaki toplantısında büyük olasılık nema indirimine gidebileceğini ifade etti. Fed’in yükselen küresel risklere reaksiyon verdiğini aktaran Balz, bankanın ABD’nin dahil ekonomisini de küresel yavaşlamadan savunmaya çalıştığını dile getirdi.

“EKONOMİK RİSKLER HİÇBİR ŞEKİLDE AZALMADI”

Balz küresel yavaşlamanın Zati ABD’nin imalat sektörünü etkilediğini anlattı. Fed’in bu haftaki toplantısında politika faizini 25 baz nokta indirerek yüzde yüzde 1,50 – 1,75 aralığına çekebileceğini söyleyen Balz, ahenk gösteren ücret risklerin hiçbir şekilde azalmadığına dikkati çekti.

Görünümün belirsiz olduğunu, aralık ayında yapılabilecek tek indirimin dahada haklı görülebileceğini belirten Balz, aralık ayında da tek nema indirimi dahada beklediğini aktarırken “Fed kazanç politikasında yaptığı düzeltmenin tek sigorta olarak anlaşılmasının ayni ritimde devam etmesini istiyor.” yorumunu yaptı.

Balz, ABD’de enflasyonun çok zayıf gelmesi vaziyetinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Bankası’nın (Fed), politika faizini sıfır seviyelerine doğru çekebileceğini belirterek, “Bu vaziyette da Fed Katiyen sakinimli tek seviyede devinim etmez. tek ahenk gösteren ücret krizle ugras edebilir. Başka bir deyişle politika dahada değişik tek mecrada işler” ifadelerini kullandı.

Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy ise Fed’in faizlerde 25 baz nokta indirime gideceği öngörüsünde bulundu.

Ticaret politikasına ve başka küresel faktörlere dayalı olarak süre gelen belirsizliklerin ekonomiyi aşağı yönlü olarak etkilediğini ifade eden Levy, Fed Başkanı Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantıda nema indiriminde ara verileceği ve aralık ayında indirime gidilmeyeceği mesajları verebileceğini kaydetti. (AA)

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Amerika Asya Çin nema FED ortada Bankası kazanç sigorta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*