Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası 

Saç kaybı genetiksel yapı, stres, menopoz ve saç kıran gibi çeşitli faktörlerin saç derisi hastalığına yol açması ve kendisini saçların yoğun şekilde dökülmesiyle belirten kişinin dış görselini bozan bir sıkıntıdır. Her insanda saç dökülmesi farklı alanlarda ve farklı yoğunlukta gelişmektedir. Yani birinin tepede açıklığı varsa diğer bir kişinin kenar bölgelere doğru açık alanı olabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda en kalıcı çözüm olan saç ekimi işlemini tercih eden bireyler, bu işlemde Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası nelerin yapılması gerektiğini de merak etmektedirler. Bu konuda aşağıda maddeler hakkında bazı hususlar belirtilmiştir.

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilecek Hususlar

 • Operasyondan bir hafta öncesinde aspirin ve benzeri ilaçların kanı sulandırma özelliğinden ötürü kullanılmaması gereklidir.
 • Operasyon anında kıyafetlerin çıkarılıp, hasta önlüğü giyileceğinden ötürü düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Operasyondan 1 gün öncesi kafein içeren hiçbir içecek tüketilmemelidir.
 • Sigara kullanımı Saç Ekimi operasyonunu olumsuz etkileyeceğinden ötürü operasyonun bir hafta öncesinde en az kullanıma düşürülmesi 1 gün öncesinde ise hiç içilmemesi gereklidir.
 • Alkol kullanan bireyler mutlaka saç ekiminden bir hafta önce alkol kullanımını durdurmalıdır.
 • Saç ekimi işleminde saç üzerinde krem, şekillendirici gibi ürün kalıntıları olmaması gerektiğinden kişi bu ürünleri kullanmamalı ve operasyon günü saçlar yıkamalıdır.
 • Hastanın operasyon saatinde tok karna gelmesi önerilmektedir.

Saç ektirmek istesem ne kadar maliyet çıkar ?

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Saç ekimi sonrasında en önemli husus saçların yıkanma şeklidir. Uzman hekimin verdiği losyon ve şampuan dışında bir ürün kullanılmamalıdır. Bu ürünlerle operasyondan 3 gün sonra saçlar oldukça dikkatli şekilde yıkanır. Saç derisinde ilk hafta kızarma ve kabuklanma gibi eylemler gelişeceği için önce losyon ile saç derisi yumuşatılır ve ardından yıkama işlemine geçirilir. Bu Saç Ekimi konusunda hekim en ince detaya kadar hastasını bilgilendirecek ve hasta da bu talimatlara uyduğu sürece bir sorun yaşamayacaktır.

Saç ektirmeden de saç çıkar mı? Saç çıkaran şampuanlar doğru mu ?

 • 2 hafta boyunca saçlar düzenli olarak her gün hekimin belirttiği şekilde 1-2 kez yıkanmalıdır.
 • Operasyonun ardından 1 ay boyunca baş kısmını zorlayıcı spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.
 • Saç ekiminden 2-3 hafta sonra ekilen saçlar dökülecek olup, ardından 4 ila 8 ay arasında yeniden uzama dönemine girecektir. Bu süreçte saçlar tamamen sağlıklı haline kavuşuncaya dek güneş ışınlarından korunmalı ve gerekirse şapka takılmalıdır.
 • Yapılan Saç Ekimi operasyonunda kişi hemen rutin yaşamına dönse de dikkatli olması geren 1 aylık bir süreç vardır. Bu süreç de deniz ya da havuza girmemelidir.
 • Yukarıda belirtmiş olduğumuz Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası yapılması gerekenlere dair bilgiler, sizlerin daha sağlıklı sonuçlara şahit olmanız içindir. Uzman bir kuruluşta yaptıracağınız saç ekimi operasyonu, hekiminizle ilk tanışmanızdan başlayan bir dikkat ve tedavi aşaması içerecektir. Sizler verilen talimatları özenle yerine getirirseniz, ortalama 1 yıl içinde istediğiniz yoğunlukta saçlara sahip olabilirsiniz.

Alıntı: https://wmal.net

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*