Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Rus yangın uçağını test etti

İzmir’de üç vakit süre gelen ve 500 hektarlık ormanı küle çeviren yangın sonrası THK’nın kullanılmayan yangın söndürme uçakları gündeme gelmişti. tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de eleştirilere neden olmuştu. Bu eleştiriler sonrası Pakdemirli Rusya‘da üretilenBe-200 yangın söndürme uçağını test etti.

tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman genel Müdürü Bekir Karacabey, müdafaa Sanayii ev Başkanı Abdurrahman Şeref Can ve beraberindeki heyetle Türkiye‘nin almayı planladığı Rusya’nın Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını incelemek üzere Taganrog’u ziyaret etti.

Rusya’da test ettiği uçaklara ait İzah yapan bakanimiz Pakdemirli “Be-200 amfibi yangın söndürme uçağının kumandaları nihayet derece yumuşak manevraya gelebiliyor. Türkiye’deki yangınlar amaciyla en mühim öğe dar alanlarda manevra kabiliyeti.” ifadelerini kullandı.

DETAYLI BİLGİ EDİNDİ

Be-200 amfibi tayyare montaj hattını inceleyen ve uçağın imalat ve montajına ait veriler alan Pakdemirli, temasları kapsamında Be-200 amfibi tayyare servis desteğiyle alakalı de ayrıntılı bilgi edindi. Pakdemirli, Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını kullanarak su boşaltımı da gerçekleştirdi.

“BU UÇAĞI GELİP GÖRELİM İSTİYORDUK”

Pakdemirli, ziyaretine ait yaptığı değerlendirmede, barışçıl maksatlı kullanılan uçaklara bakmaya geldiklerini belirterek, “Kaptan pilotumuzla az evvel uçtuk. Be-200 amfibi yangın söndürme uçağının kumandaları nihayet derece yumuşak manevraya gelebiliyor. Türkiye’deki yangınlar amaciyla en mühim öğe dar alanlarda manevra kabiliyeti.” diye konuştu.

Be-200’ün ülkemiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde fuarda gördüğü ve talimatlandırdığı tayyare olduğuna işaret eden Pakdemirli, “Bu uzunca vakittir izlediğimiz tek uçak. başka alternatifler üzerinde de çalışmakla birlikte bu uçağı da gelip görelim istiyorduk. Beriev tayyare firmasının fabrikasının Be-200 uçağını test ettik.” ifadelerini kullandı.

İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPACAKLAR

Bundan sonraki süreçte ikili müzakereler yapacaklarını ve karşılıklı koşulları konuşacaklarını belirten Pakdemirli, “Uçağın teknik kabiliyetlerini, yakıt yakışından tutun, ülkemiz amaciyla İhtiyaç duyulan hemide teknik özelliklerini ayni vakitte da bizim coğrafyaya uygunluğu ile alakalı teknik görüşmelerimiz olacak. Görüşmeleri bitirdikten ardindan dahada net tek İzah yapabiliriz.” ifadelerini kullandı.

bakanimiz Bekir Pakdemirli, Ayrı olarak tayyare fabrikası yetkilileriyle anı fidanı dikti.

“THK’NIN UÇAKLARI GÜVENLİ DEĞİL”

İzmir’de üç vakit süre gelen ve 500 hektarlık ormanı küle çeviren yangın sonrası THK’nın yangın söndürme uçakları gündeme gelmişti.

bakanimiz Bekir Pakdemirli “Kim uçmak istiyorsa uçsun bunlarla. Benim THK’ya tek Lira borcum yok. Biz ihaleyle bu stil servislere veremeyiz. Onlar açıkladı, istedi diye biz tek şey yapacak değiliz. Benim teşkilatım bununla uçmak istemiyor nokta. Beni memuriyetten atın ama binmem diyorlar. Devletin bakanı ‘Biz bu uçakları emniyetli bulmuyoruz’ demiş mevzu bitmişti. ” izahını yapmıştı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Rus yangın uçağını test etti
Kaynak: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*