Ünlü İş Adamı Selim Sayılgan Manipülasyon Suçundan Tutuklandı

Kervansaray Yatırım Holding’in Daha önceki patronu Selim Sayılgan, yönlendirme (piyasa dolandırıcısı) suçundan iki sene 7 ay 7 vakit mapus cezasına çarptırıldı. Ünlü iş adamı tutuklanarak karar evine gönderildi.

İflas eden Ceylan Tekstil’i satın alarak ismini Kervansaray Yatırım Holding olarak değiştiren Selim Sayılgan, grubun elinde bulunan 7 oteli halka açık şirket ile birleştirip tertemiz şirketin sermayesini 588 milyon liraya yükseltmişti. dahada ardindan da 588 milyon adet hisseyi borsada satmaya başlamıştı. Bu paylari satarken de otellerden tek tanesini İranlı yatırımcıya satacağını kamuoyuna açıklamıştı. O tarihte İranlı ortaklık bahanesiyle pay satışına taban oluşturulduğunu haberleştirmişti. dahada ardindan da İran ve ülkemiz büyükelçiliklerine, DEİK başta olmak üzere İran ile alakalı bilgi alınabilecek Bir hayli kanaldan İranlı işadamı Mirahmed Shoseu ile alakalı bilgi isteginde bulunmuştu. Türkiye’de 300 milyon liraya yakın yatırım yapacak kişinin İran’da tanınmadığı alana çıkmıştı.

SPK SUÇ ilaninda BULUNMUŞTU

dahada ardindan da SPK, Selim Sayılgan ile alakalı yönlendirme suçlamasında bulunmuştu. Savcılık tarafından iş adamı Sayılgan hakkında, 6362 Sayılı kapital Piyasası Kanunu’na muhalefet suçundan dava açılmıştı. İstanbul Asliye karar Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonrası Sayılgan, iki sene 6 ay mapus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın eylemini zincirleme işlemesini de dikkate alarak cezayı arttırdı, üç sene tek ay 15 vakit mapus ve 125 vakit adli kazanç cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. İyi durum indirimi tatbik edilen Selim Sayılgan’a verilen mapus cezası iki sene 7 ay 7 vakit mapus ve 104 vakit karşılığı yönetimsel kazanç cezası olarak belirlendi.

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Mahkeme, karar miktarını dikkate alarak hükmün açıklanmasının art bırakılması, erteleme ve seçenek yaptırımların uygulanmamasına karar verdi. Sayılgan mahkeme kararı sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sayılgan’ın ile alakalı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen çok sayida karar yargılaması ve soruşturması ayni ritimde devam ediyor. (Sabah)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*