Ürdün’de Kudüs ve Gazze için dayanışma yürüyüşü

Ürdün’ün başkenti Amman’da Ürdün’deki Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) siyasi kanadı İslami devinim ve başka grupların çağrısıyla binlerce Ürdünlü Kudüs ve Gazze ile dayanışma yürüyüşüne katıldı. Gösteriye katılanlar, Arap ve Müslüman dünyasının Gazze’deki haksız kuşatmayı kırmasını ve İsrail’in saldırganlığının yanı sıra Kudüs’teki mukaddes bölgelere baz alinarak ihlal ve saldırıları durdurmasını istek etti.

Yürüyüş esnasında göstericiler ‘Amman ve Kudüs birbirinden ayrılamaz’, ‘Toprak bizim, Kudüs bizim’ yazılı pankartlar taşıyarak, ‘Ürdün ve Filistin halkı tek yumruktur’, ‘Canımız, kanımız Aksa’ya feda olsun’, ‘Halk Filistin’i kurtarmak istiyor’ sloganlarını attı.

Göstericiler, İsrail devletiyle rastgele tek münasebet kurmayı reddettiklerini vurgulayarak, İsrail’le yapılan barış anlaşmasını ve İsrail’den Ürdün’e doğalgaz sağlamak amaciyla yapılan anlaşmanın iptal edilmesini istedi.
Gösteri esnasında konuşma yapan İslami Hareketin öncüsü Mühendis Abdul Hamid El-Thunibat, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın al çizgileri olduğunu vurgulayarak, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Golan Tepeleri’ni İsrail egemenliğine vermesi ve Gazze’nin yıkılmasının derhal peşinden Tunus’ta yapılacak var olan Arap zirvesinden bahsetti.

Arap liderleri, Siyonist düşmanla her biçimde normalleşmeyi durdurmaya, elçiliklerin Tel Aviv’den çekilmesine, sözde barış sürecini durdurmaya, Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı kırmaya ve var bütün yollarla direnişini desteklemeye çağırdı. El-Thunibat, gazın stratejik tek emtia olduğunu vurgulayarak, Ürdün hükumetini düşman İsrail ile var olan gaz anlaşmasını iptal etmeye çağırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*