Vatandaşların yabancı para mevduat ve fonları arttı

TCMB bilgilerine göre 12 Temmuz ile biten haftada sahislarin yabancı kazanç cinsinden mevduat ve fonları 337 milyon dolar artışla 115.85 milyar dolar ile rekor seviyeye gelirken; müesseselerin ise 104.3 milyon dolar azalışla 69.68 milyar dolara geriledi.

Yurt içi yerleşiklerin mevduat ve fonları 21 Haziran haftasında 186.6 milyar dolar ile tarihi rekor seviyeye yükselmişti.

Yurt içi yerleşik sahislarin yabancı kazanç mevduatları mahalli seçimlerin derhal öncesindeki haftaya civarindan altı aylık süreçte aralıksız her hafta artış gösterdi. 31 Mart mahalli seçimlerinden evvel en nihayet 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı seçenek eden bireyseller, mahalli seçimlere civarindan izleyen 26 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar.

20 MİLYAR DOLARA YAKIN YÜKSELMİŞTİ

TCMB bilgilerine göre 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar var olan bireysellerin kıymetli yeralti maden dahil yabancı kazanç mevduat ve fonları aralıksız artışın yaşandığı 6 aylık dönemde 20 milyar dolara yakın yükseliş göstermişti.

Bu artışın anne sebepleri olarak geçen sene Ağustos ayında yaşanan kur şokunda ferdi yatırımcıların kâr Emelli bozdurduğu 8 milyar doları adina koyma eğilimi ile beklentiler hasebiyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının tesirli olduğu belirtiliyor.

Analistlere göre ferdi yatırımcının kendini savunmaya alma güdüsünün yanı sıra kurda dahada çok yükseliş olacağı arayışı de döviz istegini artırıyor.

REUTERS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*