Victoria’s Secret şovu neden kaldırıldı?

Sıkıştırıldıkları kalıplardan arinmak istek eden kadınların kampanyaları yasamsal medyanın büyümesiyle 2013’te yayıldı. Bu gelişme, dünyanın en kiskirtici kadınları sayılan Victoria’s Secret ‘melekleri’ni de amaç aldı. İdeal kadın bedeni dayatmasına karşı ‘anti-melek’ hareketi başladı. Şirket, vaziyeti toparlamak amaciyla 2014’te “Bedenimi Seviyorum” kampanyası başlattı. ama bu, zit tepti. Çünkü, reklamda her biri sıfır beden melekler kullanılmıştı. Kadın hareketi, tacize uğramış kadınların 2017’de yasamsal medyada “MeToo” (Ben de) etiketiyle başlattığı paylaşım zinciriyle dünyayı sardı.

Dijital yenilgi

Büyük beden kadınların taleplerini göz ardı etmeyen moda dünyasında hızlı tek dönüşüm başladı. ama ‘kusursuz beden’ ısrarındaki Victoria’s Secret bunun bedelini düşen satış rakamlarında görmeye başladı. Ayrı olarak dijital gelişmelere paralel olarak her sene nihayetinde yapılan şovun TV’deki izlenme oranları da düştü. 24 sene evvel 12 milyon kişinin izlediği şovu geçen sene Yalnızca 3.3 milyon kişi izledi. Önce, bu sene başında ananesel şovun televizyonda yayınlanmayacağı açıklandı. Marka 2018’de 20, 2019’da 50 mağazasını kapatmak zorunda kaldı. Victoria’s Secret, nihayetinde Bir gün evvel yılbaşı şovunu kaldırdığını açıkladı. Moda dünyasındaki değişimin gerisinde kaldığını itiraf eden şirket, bütün beden tiplerine ahenk gösteren tertemiz tek Strateji kesinlestirmek amaciyla hususi tek proje başlattı.

Dünyayı kasıp kavuran Victoria’s Secret podyumu, Gisele Bündchen, Adriana Lima, Candice Swanepoel benzeri kanat takarak melek var olan modellere milyonluk servet ve ün kazandırmıştı.

Avustralyalı model Robyn Lawley (30), tek tip model algısının yıkılması amaciyla şirkete karşı kampanya başlattı. Şirketin ‘Bedenimi Seviyorum’ reklamına cevap olarak her gövde tipinden arkadaşıyla kanat takıp Londra’da yürüdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*