Safra kesesinden çıkanlar şaşırttı!..haberin detayı

ZBEÜ genel Cerrahi Polikliniğine mide şişkinliği şikayetiyle müracaat eden Neriman A.nın muayenesinde safra kesesinde taş olduğu tespit edildi.

Dr. İlhan Taşdöven ve operasyon ekibi, Nermin A.nın safra kesesinden çıkan taş miktarını görünce şaşkına döndü.

Nermin A.nın safra kesesinden 1250 taş çıkarıldı. Dr. Taşdöven taşlarla kendisinin ismini yazdı.

İlk kez bu civarindan taşla karşılaştığını söyleyen Dr. Taşdöven, bendeniz takriben 15 senedir bu işin içindeyim, bu civarindan çok fazla sayıda safra kesesi taşıyla karşılaşmadım.

Tek tek kese içinde bu civarindan taşın olması ve taşa karşın hastanın şikayeti olmaması enteresandı dedi.

“BU civarindan çok TAŞLA KARŞILAŞMIYORUZ”

Bu civarindan çok taşla karşılaşmadıklarını belirten Taşdöven, “Ameliyatta safra kesesini çıkarttıktan ardindan içinde 1250 taş tespit ettik. Bu civarindan çok taşla karşılaşmıyoruz ameliyatlarımızda. 2-3 santimi bulan taşlarla karşılaştık ama sayı olarak bu civarindan çok taşı var olan ve şikayet yaratmayan hastalarla karşılaşmadık” diye konuştu.

HAYATİ TEHLİKE YARATABİLİR 

Basit olarak görülen mide rahatsızlıklarının safra kesesi hastalıklarıyla karışabildiğine değinen Taşdöven, safra kesesi taşlarının yasamsal tehlikeye neden olabileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

*Bu tür taşlar hasta kisi olanlarda sarılığa neden olabilir. Safra kanalını tıkayıp safra kesesinde iltihaba, rehabilitasyon edilmezse delinmesine civarindan Hem de yasamsal tehlike alana getirecek durumlara neden olabilir.

*Bu tür taşlar kanserleşmeye de neden olabildiği amaciyla en kısa müddette çözüme kavuşturulmalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*