‘The Rock’ 19 milyon dolara alıcı buldu..haberin detayı

İsviçre’nin Cenevre şehrindeki Four Season Hotel des Bergues’te Christie’s Müzayede hanesi tarafından düzen eden Magnificent Jewels Müzayedesinde satışa sunulan 228,31 karatlık fevkalade elmas The Rock (Kaya), 18 milyon 767 bin 214 dolara alıcı buldu. Christie’s Müzayede Evi’nin alacağı satış komisyonlarıyla birlikte elmasın alıcısına 21 milyon 895 bin 121 dolara esya olduğu açıklandı.

Müzayedeyi yöneten Christie’s Cenevre Mücevher Bölümü Başkanı Max Fawcett yaptığı açıklamada, armut şekilli ve mükemmel tek simetriye sahip var olan The Rock amaciyla “Şimdiye civarindan tek müzayede satışa çıkarılan en ender mücevherlerden biri” tanımını yaptı.

Magnificent Jewels müzayedesinde, Harry Winston, Cartier, Van Cleef & Arpels benzeri en meşhur mücevher evlerinden tarihi ve modern dönemlere ait en seçkin mücevherler satışa sunulurken, The Rock elması müzayedenin en kıymetli parçası olarak dikkat çekti.

Dünyaca meşhur Fransız mücevher şirketi Cartier tarafından üretilen armut şekilli tek elmas var olan The Rock mükemmel cilaya ve simetriye sahip. Ağırlığı 61,3 gram, boyutları 5,4 x 3,1 santimetre var olan The Rock G renginde ve VS1 berraklığında. Elmasın Ayrı olarak Amerika Gemoloji Enstitüsü tarafından düzen etmiş “D’den Z’ye renk aralığındaki var en hatri sayilir büyüklükte armut şekilli elmas” olduğunu belirten tek raporu bulunuyor. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*